Rehabilitacja po wszelkiego typu urazach i zabiegach operacyjnych jest ukierunkowana przede wszystkim na przywrócenie utraconych funkcji w ciele, doprowadzenie do pełnego i bezbolesnego zakresu ruchu w stawach oraz na odzyskanie siły i elastyczności tkanek.
Może się również zdarzyć, że podjęta w odpowiednim czasie fizjoterapia uchroni przed zabiegiem operacyjnym.
Przed operacją – zależy nam na zmniejszeniu dolegliwości bólowych oraz redukcji stanu zapalnego i obrzęku. Możemy też pracować nad zachowaniem siły mięśniowej. W przypadku zabiegów na kończynach dolnych nauczymy pacjenta poprawnego chodu o kulach, co na pewno przyda się po operacji.
Bezpośrednio po zabiegu/urazie – opieka fizjoterapeutyczna powinna zostać podjęta jak najszybciej po zabiegu. Często ma to miejsce od razu po nim, jeszcze w szpitalu.
Pierwszy etap to przede wszystkim działania przeciwzakrzepowe, łagodzenie bólu, zniesienie obrzęku, stopniowe uruchamianie, przywracanie zakresu ruchu w stawach oraz praca nad mobilizacją i elastycznością blizny.
Kolejne tygodnie po zabiegu – w zależności od typu i zakresu działań chirurgicznych wdrażamy postępowanie mające na celu możliwie jak najszybszy powrót do pełnej sprawności. Szczególny nacisk kładziemy na przywrócenie pełnego zakresu ruchomości oraz na to, by odbywała się ona bez bólu. Wzmacniamy i budujemy masę mięśniową oraz w dalszym ciągu pracujemy nad elastycznością blizny. W przypadkach, które tego wymagają, uczymy też prawidłowego wzorca chodu, najpierw o kulach, następnie bez nich.
Bardzo ważnym elementem usprawniania są również ćwiczenia propriocepcji, poprawiają one koordynację, równowagę oraz pozwalają na prawidłowe ustawienie i pracę stawów.