Wady postawy u dzieci to problem, któremu można i trzeba zaradzić, ponieważ nieleczone mogą powodować poważne dolegliwości bólowe i ograniczać sprawność. Rehabilitacja w naszym gabinecie dobrana jest indywidualnie do potrzeb dziecka i kompleksowo pomaga zaradzić pogłębianiu się wad postawy.

Długie godziny w szkolnej ławce i przy komputerze, nadwaga, niedostateczna ilość ruchu i nadmierne obciążanie kręgosłupa ciężkimi tornistrami coraz częściej skutkują wadami postawy u dzieci. Problemowi temu warto zapobiegać, a jeśli już się pojawi, należy jak najszybciej mu zaradzić. Można to skutecznie zrobić poprzez rehabilitację polegającą na odpowiednio dobranych ćwiczeniach korekcyjnych, wzmacniających mięśnie utrzymujące kręgosłup we właściwej pozycji. Rehabilitacja taka przydatna jest także w terapii wrodzonych wad postawy u dzieci.

Jakie wady postawy u dzieci obejmuje nasza oferta rehabilitacji?

Najczęściej pojawiające się wady postawy u dzieci to okrągłe plecy (kifoza czynnościowa), plecy płaskie i plecy okrągło-wklęsłe. Zdarzają się też wrodzone i nabyte wady stóp i kolan u dziecka takie jak płaskostopie oraz koślawość stóp i kolan.

  • Okrągłe plecy czyli hiperkifoza piersiowa to wada polegająca na nadmiernym wygięciu kręgosłupa w odcinku piersiowym w wyniku skoliozy, krzywicy lub przybierania przez dziecko nieprawidłowej postawy, na przykład podczas długotrwałego siedzenia przed komputerem. W konsekwencji tej wady dziecko może odczuwać dolegliwości bólowe w klatce piersiowej oraz trudności z oddychaniem. Rehabilitacja polega przede wszystkim na wypracowaniu prawidłowej postawy za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń.
  • Plecy płaskie to wada postawy, która polega na patologicznym spłaszczeniu prawidłowych krzywizn kręgosłupa. Konsekwencją tej wady postawy jest nieprawidłowe ułożenie miednicy i ograniczenie ruchomości w tym odcinku kręgosłupa.
  • Plecy okrągło-wklęsłe to wada postawy, która charakteryzuje się nadmiernym wygięciem kręgosłupa do przodu i do tyłu (wystające pośladki i brzuch). Podobnie jak w przypadku pleców płaskich powoduje to nieprawidłowe ułożenie miednicy i ograniczenie ruchomości. Rehabilitacja będzie w tym przypadku pomocna dla wzmocnienia mięśni szkieletowych i wypracowaniu właściwej postawy.
  • Płaskostopie polega na nieprawidłowym ułożeniu łuku przyśrodkowego stopy, tak że stopa w całości przylega do podłoża. Ta wada postawy często pojawia się u dziecka w wyniku nadwagi, może też być skutkiem noszenia źle dobranych butów. Rehabilitacja polega na wypracowaniu za pomocą ćwiczeń i obuwia korekcyjnego ustawiającego właściwy łuk stopy. W przypadku dzieci z nadwagą powinna zostać wdrożona odpowiednia dieta.
  • Stopa koślawa (stopa szpotawa, stopa końsko-szpotawa) to wada wrodzona, która charakteryzuje się tym, że stopa jest zgięta w odcinku podeszwowym przy jednoczesnym przywiedzeniu przodostopia. Rehabilitacja tej wady polega na modelowaniu kształtu stopy za pomocą gipsu przez 6–9 tygodni, a następnie na zastosowaniu obuwia ortopedycznego, które dziecko powinno nosić przez 5 lat. Pomocne są też ćwiczenia korekcyjne stóp.
  • Kolana szpotawe (koślawe) to wada polegająca na tym, że dziecko ustawia kolana w literę X. Trzony kości udowej, piszczelowej i strzałkowej wygięte są na zewnątrz, zaś podudzia ustawione są względem ud do środka. Zarówno koślawość kolan, jak i szpotawość stóp znacznie utrudniają chodzenie i w konsekwencji prowadzą do dalszych deformacji i dolegliwości bólowych. Powinno się ją skorygować jak najszybciej, we wczesnym etapie rozwoju dziecka, by nie dopuścić do kolejnych problemów.

Jeśli wśród wyżej wymienionych wad postawy nie znaleźliście Państwo tej, z którą boryka się Wasze dziecko, zapraszamy na konsultację – określimy problem i indywidualnie dobierzemy metodę rehabilitacji.

Dlaczego rehabilitacja wad postaw u dzieci jest ważna?

Nieleczone wady postawy u dzieci skutkują dolegliwościami bólowymi i ograniczeniami poruszaniu się, co dodatkowo zmniejsza aktywność fizyczną dziecka. W dorosłym życiu mogą pojawić się problemy z chodzeniem i codziennymi czynnościami. Z tego względu rehabilitacją wad postawy u dziecka warto zająć się jak najwcześniej. Polega ona przede wszystkim na odpowiednio dobranych ćwiczeniach korekcyjnych. Dobrze jest też wyeliminować przyczyny powstawania wad postawy u dziecka.