Skip to main content
Rehabilitacja

Nowoczesne metody fizykoterapii takie jak fala uderzeniowa i laser wysokoenergetyczny w Kobyłce – powiecie wołomińskim

By 4 lutego 2021No Comments
Nowoczesne metody fizykoterapii

Zabiegi fizykoterapeutyczne mogą być świetnym dopełnieniem ćwiczeń indywidualnych, terapii manualnej czy narzędziowej, a także mogą być samodzielną metodą leczenia. Nasz gabinet w podwarszawskiej Kobyłce stale się rozwija – stawiamy na nowoczesne metody fizykoterapii, dlatego poza urządzeniami do elektroterapii i ultradźwięków prowadzimy zabiegi z wykorzystaniem wysokoenergetycznego lasera oraz fali uderzeniowej.

Na czym polega zabieg i jak się do niego przygotować?

Jedną z wielu zalet terapii z wykorzystaniem powyższych urządzeń jest to, że nie wymaga ona ze strony pacjenta szczególnych przygotowań. Wystarczy odsłonić miejsce, które będzie opracowywane. Ponadto zabieg laseroterapii jest całkowicie bezbolesny, natomiast fala uderzeniowa może wywołać tylko miejscowy dyskomfort. Siła impulsu oraz czas zabiegu są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta. Jednak można przygotować się na kilka, kilkanaście minut pracy urządzenia.

Każdy, kto do nas trafi, przed pierwszym zabiegiem jest informowany o jego przebiegu oraz odczucia, jakie mogą mu towarzyszyć. Nasz zespół jest otwarty na wszelkie pytania czy wątpliwości i z chęcią udzieli wyczerpujących odpowiedzi.

W jakich schorzeniach wykorzystywane są zabiegi z użyciem fali uderzeniowej i lasera wysokoenergetycznego?

Przede wszystkim wprowadzamy je do planu terapii pacjentów z problemami ortopedycznymi i neurologicznymi. Z powodzeniem możesz się do nas zgłosić, jeżeli borykasz się z łokciem tenisisty czy golfisty, zespołem cieśni nadgarstka, ostrogą piętową, zapaleniem ścięgna Achillesa, bólem kręgosłupa oraz wszelkimi urazami i kontuzjami sportowymi.

Jaki wpływ na tkanki ma fizykoterapia?

Laser wysokoenergetyczny ma działanie regeneracyjne, przeciwobrzękowe i łagodzące stany zapalne, co w konsekwencji daje efekt przeciwbólowy. Jego moc jest większa niż tradycyjnych laserów, dlatego emitowana energia ma szansę wniknąć w głębsze warstwy tkanek, dając jeszcze lepszy rezultat terapeutyczny.

Fala uderzeniowa wpływa na usprawnienie mikrokrążenia i metabolizmu, co poza wydajniejszymi procesami regeneracji reguluje napięcie mięśni i redukuje ból. Przyczynia się też do zwiększenia produkcji kolagenu, który jest istotny w procesie odbudowy tkanek.

Bardzo dobre efekty terapeutyczne daje też połączenie tych dwóch technik. Ich działania się uzupełniają, powodując odnowę i regenerację komórek.

Warto wspomnieć, że zabiegi fizykoterapeutyczne przynoszą efekt, jeżeli wykonuje się je w seriach. Oczywiście już po pierwszym spotkaniu możemy poczuć różnicę i ulgę w dolegliwościach, ale warto kontynuować leczenie aż do pełnego wyzdrowienia lub maksymalnej możliwej poprawy zdrowia i komfortu. Ilość i częstotliwość wizyt jest zalecana indywidualnie każdemu pacjentowi i zależy od rodzaju bądź stopnia zaawansowania schorzenia.

Czy te zabiegi mogą wywołać skutki uboczne?

Ponieważ są to metody bezinwazyjne, również ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest bardzo niewielkie. Jeżeli już powstaną, to zazwyczaj mają charakter łagodny, ograniczają się tylko do miejsca zabiegu i po 2–3 dniach powinny ustąpić. Możemy zaobserwować zaczerwienienie, ból w miejscu działania głowicy czy podskórne krwiaki. Natomiast fakt ich wystąpienia jest zależny od indywidualnych predyspozycji i wrażliwości pacjenta.

Czy każdy może skorzystać z zabiegów falą uderzeniową i laserem wysokoenergetycznym?

Tak jak w przypadku każdego zabiegu, który jest wykonywany w gabinecie fizjoterapeutycznym, istnieje szereg przeciwwskazań do przeprowadzenia terapii. Podczas wstępnego wywiadu terapeuta zada ci szereg pytań, aby wyeliminować ryzyko powikłań i dobrać zabiegi, które będą jak najbardziej bezpieczne.