Rwa kulszowa to bolesna dolegliwość, która w znacznym stopniu może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Stosowanie leków przeciwbólowych w celu uśmierzenia dolegliwości nie jest na dłuższą metę obojętne dla organizmu. Rozsądnym i przynoszącym dobre skutki rozwiązaniem przy rwie kulszowej jest odpowiednio dobrana fizjoterapia. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy rwy kulszowej oraz jak za pomocą fizjoterapii złagodzić ból i inne objawy.
Czym jest rwa kulszowa?
Rwa kulszowa to dolegliwość powodowana przez podrażnienie nerwu kulszowego. Dochodzi do niego zazwyczaj w wyniku schorzeń kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.
Nerw kulszowy jest jednym z głównych nerwów w ludzkim ciele. Powstaje z połączenia korzeni nerwowych wychodzących z kręgosłupa w odcinku L 4 i L 5 oraz z odcinka S – S 1 do S 3, wychodzi z miednicy mniejszej i przechodzi przez mięśnie pośladkowe, mięśnie uda i golenie do stóp [1].
Przy podrażnieniu lub zapaleniu nerwu kulszowego pojawia się silna reakcja bólowa. Charakterystyczny dla rwy kulszowej ból w dolnym odcinku kręgosłupa może promieniować do kończyn dolnych, w niektórych przypadkach towarzyszą mu zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśni i niedowłady, a nawet zaburzenia oddawania moczu i stolca.
Na nerw kulszowy składają się włókna czuciowe i ruchowe, dlatego gdy kręgi uciskają na niego, pojawiają się zarówno objawy bólowe, jak i zaburzenia czucia.
Jakie są przyczyny rwy kulszowej?
Do najczęstszych przyczyn rwy kulszowej należą schorzenia i zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, które powodują ucisk na korzenie nerwowe lub ich nadmierne rozciąganie [2].
Nacisk na nerw kulszowy i ból może być spowodowany dyskopatią, czyli zwyrodnieniem krążków międzykręgowych, przepukliną jądra miażdżystego krążka międzykręgowego (potocznie „wypadnięcie dysku”), chorobą zwyrodnieniową stawów kręgosłupa, w przebiegu której tworzą się kostne wyrośla, lub przesunięciem trzonów sąsiednich kręgów kręgosłupa. W niektórych przypadkach przyczyną bólu mogą być jednak zmiany nowotworowe lub stany zapalne w kanale kręgowym, dlatego przed przystąpieniem do fizjoterapii przy dolegliwościach bólowych ze strony kręgosłupa konieczna jest dokładna diagnoza na podstawie badań obrazowych.
Fizjoterapia przy rwie kulszowej – jakie metody się stosuje?
Odpowiednio dobrana fizjoterapia skutecznie niweluje dolegliwości bólowe oraz inne objawy i zapobiega nawrotom rwy kulszowej.
W fazie ostrej, której często towarzyszy stan zapalny nerwu kulszowego, nie zaleca się stosowania ćwiczeń i masaży. Wskazane jest leczenie farmakologiczne mające na celu opanowanie stanu zapalnego i zredukowanie bólu. Można też stosować naświetlanie specjalnymi lampami, ultradźwięki i galwanizację.
W leczeniu przewlekłej rwy kulszowej pomocna jest kinezyterapia, czyli ćwiczenia fizyczne wzmacniające mięśnie brzucha i grzbietu, rozciągające i rozluźniające oraz wspierające wypracowanie właściwej postawy ciała. Stosowane są też masaże lecznicze, leczenie prądami, ultradźwięki i kinesiotaping.
Metodę fizjoterapii i ćwiczenia należy dobrać do schorzenia, które powoduje rwę kulszową, dlatego konieczna jest konsultacja z fizjoterapeutą. Na podstawie wywiadu z pacjentem i aktualnych wyników badań zadecyduje on, jakie sposoby fizjoterapii zadziałają najlepiej.
Dobrze dobrana fizjoterapia w większości przypadków w szybkim czasie przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych i niweluje niedowłady oraz zaburzenia czucia. Jest alternatywą dla stosowania silnych środków przeciwbólowych, a niekiedy również dla zabiegów operacyjnych.
- Iga Świerzyńska, Anna Przestrzelska, Beata Kowalewska, OCENA EFEKTYWNOŚCI MASAŻU LECZNICZEGO W ZESPOŁACH BÓLOWYCH KRĘGOSŁUPA ODCINKA LĘDŹWIOWO-KRZYŻOWEGO.
- Tomasz Karski, Jacek Karski, Bóle krzyża – problem neurologiczno-ortopedyczny. Objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka, Neurologia Praktyczna, 4/ 2016.