Skip to main content
Rehabilitacja

Z jakimi urazami i problemami można się udać do fizjoterapeuty?

By 9 marca 202017 sierpnia, 2020No Comments
kiedy udać się do fizjoterapeuty

Coraz częściej, kiedy zaczynamy odczuwać ból, udajemy się do fizjoterapeuty jako specjalisty pierwszego wyboru. Szczególnie jeżeli dolegliwości pochodzą ze strony układu mięśniowego, stawowego lub towarzyszy nam przewlekły stres wywołujący napięcie w całym ciele. Nie da się ukryć, że często znacznie skraca to drogę do odzyskania sprawności i poprawy komfortu życia.

Oczywiście, jeżeli ból pojawi się w wyniku urazu czy wypadku, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania obrazowe i biochemiczne.

W jakich przypadkach warto wybrać się do fizjoterapeuty?

Dolegliwości bólowe

Jak już zostało wspomniane – wtedy, kiedy dosięgnie nas ból m.in. odcinka lędźwiowego kręgosłupa, szyi, bioder bądź kolan. W przypadku rwy kulszowej, rwy barkowej, problemach z zamrożonym barkiem, łokciem tenisisty lub golfisty.

Praca manualna w nieergonomicznej pozycji czy długotrwałe korzystanie z komputera coraz częściej skutkują schorzeniem zwanym zespół cieśni nadgarstka. Tej jednostce chorobowej towarzyszy uczucie drętwienia, pieczenia bądź mrowienia okolic nadgarstków, ale też całych kończyn górnych. Wymuszone pozycje, np. podczas pracy, powodują też dyskomfort i bolesne napięcia obręczy barkowej karku i szyi.

Terapia manualna połączona z zabiegami fizykoterapeutycznymi mogą w znaczący sposób przynieść ulgę w powyższych przypadłościach.

Stany zapalne

Stany zapalne różnego pochodzenia są kolejnym schorzeniem, z którym należałoby zgłosić się do fizjoterapeuty. Z powodzeniem można pracować z ostrogą piętową, która często jest zmorą kobiet chodzących na co dzień w butach na obcasie.

Coraz powszechniejsze jest też amatorskie uprawianie aktywności fizycznej m.in. bieganie na różnych dystansach i na zmiennym podłożu. Niestety przekłada się to na urazy sportowe jak skręcenia, naderwania więzadeł oraz stany zapalne np. ścięgna Achillesa czy rozcięgna podeszwowego. I w tym przypadku z pomocą przyjdą nam zabiegi z zakresu terapii manualnej oraz wspomagająco fizykoterapii, czyli fala uderzeniowa, elektroterapia bądź ultradźwięki.

Napięciowe bóle głowy

Warto również zgłosić się do gabinetu, jeżeli cierpimy na napięciowe bóle głowy, których przyczyny należy upatrywać w dysfunkcji innych okolic ciała (szyi i potylicy, stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet dolnych obszarów kręgosłupa).

Odpowiednio dobrana terapia manualna w połączeniu z fizykoterapią bądź ćwiczeniami indywidualnymi pozwoli na poprawienie komfortu życia oraz zniesienie dolegliwości bólowych.

Schorzenia neurologiczne

Bardzo dużą grupę pacjentów w gabinetach fizjoterapeutycznych stanowią osoby ze schorzeniami neurologicznymi (m.in. chorobą Parkinsona, po udarach bądź ze stwardnieniem rozsianym). Systematyczna rehabilitacja z wykorzystaniem metod takich jak PNF, aktywizujących układ nerwowy, oraz ćwiczenia indywidualne pozwalają pacjentom zachować sprawność i samodzielność możliwie jak najdłużej w miarę postępu choroby.

Zabiegi operacyjne

W przypadku planowanych zabiegów wszczepiania endoprotezy, rekonstrukcji więzadeł czy innych procedur z zakresu ortopedii i traumatologii warto rozpocząć rehabilitację jeszcze przed operacją. Ma to na celu zmniejszenie bólu, redukcję obrzęków i stanów zapalnych, a także jak najlepsze przygotowanie tkanek do usprawniania podjętego już po zabiegu.

Terapia powinna być koniecznie kontynuowana po wyjściu ze szpitala, aby w możliwie jak najkrótszym czasie przywrócić utracone funkcje, pełny, bezbolesny zakres ruchu oraz siłę i elastyczność tkanek. W przypadku nagłych urazów, skręceń, skomplikowanych złamań czy wypadków komunikacyjnych odpowiednio dobrana i zaplanowana fizjoterapia daje szansę na szybszy powrót do sprawności i obowiązków zawodowych.

Konieczna jest też praca na pozostałej po zabiegu lub urazie bliźnie. Pozostawiona sama sobie potrafi dawać przykre dolegliwości w postaci kłucia, ciągnięcia i ograniczenia ruchomości. Fizjoterapeuta dysponuje szeregiem metod, które pozwolą na uelastycznienie i zmobilizowanie gojących się tkanek m.in. terapię manualną, laseroterapią oraz aplikację kinesiotapingu. Pokaże również, jak samodzielnie mobilizować bliznę w domu.