Skip to main content
Rehabilitacja

Na czym polega terapia z zastosowaniem stołu trakcyjnego?

By 5 października 2021No Comments
Na czym polega terapia z zastosowaniem stołu trakcyjnego

Stół trakcyjny to urządzenie przydatne w rehabilitacji dolegliwości bólowych kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Program terapii dobierany jest indywidualnie dla danego pacjenta i jest skutecznym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego, a w niektórych przypadkach może być nawet stosowany zamiast niego. Wyjaśniamy, na czym polega terapia przy użyciu stołu trakcyjnego i kiedy warto się na nią zdecydować.

Ból kręgosłupa – dolegliwość utrudniającą codzienne funkcjonowanie

Ból kręgosłupa to dolegliwość cywilizacyjna, dotykająca coraz większy odsetek populacji. Problemy bólowe mogą być spowodowane wadami postawy, wypadkami lub postępującymi schorzeniami. Upośledzają codzienne funkcjonowanie, ograniczają sprawność ruchową, mają też ujemny wpływ na komfort życia i samopoczucie [1]. Bóle kręgosłupa w państwach rozwiniętych najczęściej są konsekwencją niewłaściwego trybu życia, skutkującego nadwagą i otyłością oraz powstającymi w ich wyniku wadami postawy i przepukliną krążków międzykręgowych.

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, stres, brak lub zbyt mała ilość aktywności fizycznej, niedobory witaminy D3 spowodowane niewłaściwą dietą i długotrwałym przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach – wszystko to przyczynia się do dolegliwości ze strony kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Dolegliwości bólowe zazwyczaj leczone są farmakologicznie, jednak należy pamiętać, że leki przeciwbólowe i przeciwzapalne nie są obojętne dla organizmu, zwłaszcza gdy przyjmowane są w dużej ilości i przez dłuższy czas.

Skuteczną metodą leczenia problemów ze strony kręgosłupa jest też rehabilitacja oraz zwiększenie aktywności fizycznej [1]. Należy jednak pamiętać, by przed rozpoczęciem ćwiczeń i terapii ruchowej koniecznie skonsultować się z lekarzem. Jedną z metod radzenia sobie z bólem kręgosłupa jest trakcja, czyli zabiegi przy zastosowaniu tzw. stołu trakcyjnego. Powinny być one dobrane do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta, w czym pomoże wizyta u lekarza i fizjoterapeuty.

Czym jest trakcja?

Rehabilitacja przy zastosowaniu trakcji polega na oddalaniu od siebie powierzchni stawowych na zasadzie rozciągania. Podczas zabiegu sąsiadujące ze sobą kręgi są odciągane, co pozwala zwiększyć przestrzenie międzykręgowe i odciążyć napięte mięśnie oraz podrażnione zakończenia nerwowe. Zabieg przy zastosowaniu trakcji pozwala także nawodnić ściśnięte krążki między kręgami, dzięki czemu uzyskuje się działanie regenerujące krążki i łagodzące ból kręgosłupa.

W rehabilitacji stosuje się dwa rodzaje trakcji: stałą lub impulsową. Do zabiegu potrzebny jest stół trakcyjny, na którym kładzie się pacjent. Specjalne pasy stabilizują go podczas terapii, co sprawia, że trakcja jest całkowicie bezpieczna. Terapię trakcyjną dobiera się indywidualnie dla danego pacjenta, zależnie od jego potrzeb i charakteru schorzenia kręgosłupa.

Jak wygląda terapia z zastosowaniem stołu trakcyjnego?

Podczas terapii przy użyciu stołu trakcyjnego pacjent kładzie się na specjalnym urządzeniu, czyli na stole trakcyjnym. Specjalne pasy służą do kontrolowanego rozciągania odcinków kręgosłupa, co przynosi w wielu przypadkach ulgę już w trakcie pierwszej sesji. Zazwyczaj planuje się kilka lub kilkanaście zabiegów, podczas których pacjent poddawany jest indywidualnie dobranemu programowi trakcji kręgosłupa.

Wskazania do rehabilitacji przy użyciu stołu trakcyjnego

Terapia przy zastosowaniu stołu trakcyjnego jest rekomendowana w ostrych stanach bólowych kręgosłupa i w leczeniu przepukliny krążków międzykręgowych, gdy krążki powodują ucisk na korzeń i zakończenia nerwowe oraz przy objawowej dyskopatii odcinka L-S [2]. Stół trakcyjny najczęściej stosuje się do terapii bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Zabiegi zmniejszają ucisk na korzeń nerwowy, dzięki czemu przynoszą szybką ulgę w bólu.

Efekty terapii to zmniejszenie dolegliwości bólowych, co pozwala ograniczyć ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych, oraz redukcja obrzęku w przypadku przepukliny. Bardzo ważne jest, by trakcja wykonywana była przez doświadczonego fizjoterapeutę, a program rozciągania przestrzeni stawowych został dostosowany do danego pacjenta. W razie odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu zabieg należy przerwać i ponownie skonsultować się z lekarzem.

Literatura:

  1. Bogna Smolińska i in., Nowoczesna rehabilitacja w schorzeniach kręgosłupa odcinka krzyżowo-lędźwiowego ludzi czynnych zawodowo – wybrane metody, jako odpowiedź na wzrastającą absencję w pracy spowodowaną bólami krzyża, Medycyna Pracy 2004; 55 (5): 439- 443.
  2. Wioletta Łubkowska, Bożena Mroczek, Współczesne kierunki rehabilitacji w zespołach bólowych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego – przegląd systematyczny, Pomeranian J Life Sci 2018; 64(1): 152-160.