Skip to main content
Masaż

Na czym polega zabieg endermologii?

By 3 stycznia 202212 stycznia, 2022No Comments
Zabiegi endermologii w Kobyłce

Endermologia to jedna z metod przydatnych w walce z cellulitem, ale nie tylko. Zabieg endermologii ma także inne wskazania i jest skuteczny m.in. w redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej w wybranych partiach ciała. Na czym polega endermologia, kiedy się ją stosuje i czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu? Poznaj wszystkie istotne na informacje temat endermologii.

Czym jest endermologia?

Endermologia to metoda masażu podciśnieniowego tkanek miękkich opracowana przez Louisa Paula Guitay i opatentowana w 1986 roku. Masaż wykonywany jest przez dwie elektronicznie sterowane rolki, które znajdują się w hermetycznej komorze. Działają one w połączeniu z podciśnieniem: wychwytują fałd skóry i masują go w dwóch kierunkach [1]. Wielkość głowic zależy od okolicy ciała, która ma być masowana.

Masaż udrażnia węzły chłonne, stymuluje przepływ limfy, uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, dotlenia i odżywia tkankę łączną i mięśnie, udrażnia gruczoły potowe i łojowe, stymuluje produkcję elastyny i kolagenu, zwiększa proces lipolizy, przyspiesza przemianę materii, usuwa toksyny i białka zatrzymujące płyn w przestrzeni komórkowej, ma działanie przeciwzakrzepowe i relaksacyjne [2].

W endermologii wykorzystywana jest mechanotransdukcja, czyli proces polegający na tym, że komórka przekształca bodźce mechaniczne w aktywność chemiczną. W wyniku mechanicznego oddziaływania na skóry i podskórną tkankę łączną stymulowana jest biochemiczna reakcja nieaktywnych komórek tłuszczowych, które zaczynają uwalniać tłuszcz [1].

Kiedy stosuje się endermologię?

Endermologia stosowana jest w celu zredukowania cellulitu, przy rozstępach, w celu redukcji tkanki tłuszczowej oraz poprawienia kondycji skóry i zapobiegania procesowi starzenia. Endermologia doskonale rozluźnia mięśnie po intensywnym treningu i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Masaż metodą endermologii jest wskazany także w celu usprawnienia przepływu limfy i krążenia krwi, przy obrzękach i uczuciu ciężkich nóg.

Endermologię stosuje się do leczenia blizn po oparzeniach i operacjach, w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych po zabiegach, przy bólach pleców i mięśni oraz przy niewydolności naczyniowej, a także przed zabiegiem liposukcji, w celu zmiękczenia tkanki. Masaż twarzy metodą endermologii stosuje się w celu redukcji zmarszczek i wiotkości skóry.

Przeczytaj także: Odmładzający FizjoLifting twarzy autorską metodą Doroty Andrzejewskiej, bez igieł i skalpela

Jakie są przeciwwskazania do endermologii?

Jak każdy zabieg, endermologia nie może być stosowana bez konsultacji z fizjoterapeutą lub lekarzem. Nie należy jej stosować m.in. w przypadku zapalenia żył, żylaków, stanów zapalnych naczyń krwionośnych lub skóry, naczyniaków i niewydolności wątroby. Endermologia jest przeciwwskazana w ciąży i w czasie karmienia piersią, a także dla osób stosujących leki przeciwzakrzepowe, posiadających stymulator serca lub implanty. Nie stosuje się jej u osób z trądzikiem różowatym i przy mechanicznych uszkodzeniach skóry i naskórka.

Jak przebiega zabieg endermologii?

Zabieg endermologii jest bezpieczny, nieinwazyjny i całkowicie bezbolesny. Polega na masażu wybranych części ciała za pomocą niezależnie napędzanych rolek działających w podciśnieniu. W ten sposób górna tkanka skóry jest równomiernie rozmasowywana, a komórki tłuszczowe są pobudzane do uwalniania tłuszczu. Masaż stymuluje też fibroblasty, czyli komórki skóry odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. Na czas zabiegu endermologii zakłada się specjalny kostium, który ułatwia przesuwanie się rolek i chroni skórę. W czasie gdy stosowane są masaże metodą endermologii, zaleca się picie co najmniej 2,5 litra wody dziennie, niezbyt intensywne ćwiczenia oraz stosowanie zdrowej diety.

Jakie efekty daje endermologia?

Endermologia pomaga pozbyć się cellulitu i nadmiaru tkanki tłuszczowej, także zlokalizowanej w miejscach opornych na uzyskanie takiego rezultatu za pomocą ćwiczeń i diety. Wzmacnia i tonizuje skórę, przywracając jej jędrność i zdrowy koloryt. Pobudza krążenie krwi i limfy i zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie. Modeluje sylwetkę i rozluźnia napięte mięśnie, a także dotlenia je i wzmacnia. Niweluje opuchliznę i obrzęki występujące przy zaburzeniach krążenia limfatycznego. Endermologia stymuluje również produkcję kolagenu i elastyny, co daje efekt wzmocnienia i ujędrnienia skóry. Stymuluje receptory nerwowe i ma działanie przeciwbólowe.

Bibliografia:

  1. Robert Ersek, Noninvasive Mechanical Body Contouring: (Endermologie) A One-
    Year Clinical Outcome Study Update, Aesthetic Plastic Surgery, 1998.
  2. Justyna Marwicka, Kornelia Niemyska, Olga Cieślicka, Cellulit.Przegląd zabiegów kosmetycznych. Cellulite. Review of cosmetic treatments, Kosmetologia Estetyczna 3/ 2015 / vol. 4.